Department Committees

2017-2018 Committees

Department Review Committee

  • Doug Shafer*
  • Jaya Bishwal
  • Michael Grabchak
  • Evan Houston
  • Yanqing Sun
  • Boris Vainberg
  • Zhiyi Zhang

Department Faculty Search Committee (Tentative, more members may be added)

  • Evan Houston*
  • Shaozhong Deng
  • Michael Grabchak
  • Jiancheng Jiang
  • Yanqing Sun
  • Zhiyi Zhang

Faculty Search Subcommittees

  • Math Finance (Tentative): Michael Grabchak*, Jaya Bishwal, Mohammad Kazemi, Adriana Monge Ocejo, Isaac Sonin
  • Statistics: Jiancheng Jiang*, Shaoyu Li, Yang Li, Yanqing Sun, Zhiyi Zhang, Weihua Zhou

Advisory

  • Alan Dow (16-18)
  • Evan Houston (16-18)
  • Boris Vainberg (16-18)
  • Doug Shafer (17-19)
  • Yanqing Sun (17-19)
  • Charlie Burnap (17-18)
  • Duan Chen (19-18)

Graduate Curriculum

  • Shaozhong Deng*
  • Joel Avrin
  • Jiancheng Jiang
  • Helen Li
  • Jun Song

Graduate Recruitment

  • Shaozhong Deng*
  • Jaya Bishwal
  • Eliana Christou
  • Xingde Dai
  • Yuri Godin
  • Kevin McGoff

Undergraduate Curriculum

  • Kim Harris*
  • Joel Avrin
  • Helen Li
  • Mohammad Kazemi
  • Weihua Zhou
  • Qingning Zhou

Undergraduate Student Advisors

  • Kim Harris*
  • Anna Athanasopoulou
  • Sarah Birdsong
  • Beth Bumgardner (Etters)
  • Elizabeth Eagle
  • Allison McCulloch
  • Shana Peedin
  • DesirĂ© Taylor
  • John Taylor
  • Wan Rabiatul Wan Othman
  • Evan Wantland

Math Education

  • Vic Cifarelli*
  • Anna Athanasopoulou
  • Anthony Fernandes
  • Kim Harris
  • Allison McCulloch
  • Adalira Saenz-Ludlow
  • Michelle Stephan

High Sch Math Contest Exam

  • Alan Dow*
  • Will Brian
  • Duan Chen
  • Eliana Christou
  • Yuri Godin
  • Alex Gordon
  • Gabor Hetyei
  • Yang Li
  • Kevin McGoff
  • Loc Nguyen
  • Harold Reiter
  • Alina Reznikova
  • Oleg Safronov
  • Jun Song
  • Boris Vainberg
  • Evan Wantland
  • Qingning Zhou

Computer Advisory

  • Mark Hamrick+
  • Shaozhong Deng
  • Gabor Hetyei

GTA Mentors

  • Shaozhong Deng*
  • Joel Avrin
  • Will Brian
  • Charlie Burnap
  • Xingde Dai
  • Kevin McGoff
  • Loc Nguyen
  • Hae-Soo Oh
  • Alina Reznikova
  • Debra Shafer

Course Coordinators (Fall 2015 and Spring 2016)

  • Liz Eagle (math1100)
  • Meana Hastings (math1103)
  • Desire Taylor (math1241)
  • John Taylor (math1242)
  • Beth Bumgardner (stat1220)
  • Weihua Zhou (stat1222)
  • Anna Athanasopoulou (math1340&1341, maed 3222&3224)

Actuarial Program

  • Wafaa Shaban*
  • Sarah Birdsong
  • Michael Grabchak
  • Adriana Ocejo
  • Wan Rabiatul Wan Othman

Placement Test Coordinator

  • Debra Shafer

Math Learning Center (MLC) Supervisor

  • Debra Shafer

Colloquium

  • Duan Chen

Web Updates/Maintenance

  • Gabor Hetyei

Honors Program Director

  • Adriana Ocejo

Library

  • Alex Gordon*
  • Isaac Sonin

Pi Mu Epsilon

  • Jaya Bishwal

*: committee chair
+ : Ex Officio (nonvoting)